Golubarnik


Za uspesno igajenje golubova ,razmnozavanje i ocuvanje zdravlja,veoma je znacajn njihov prostor -GOLUBARNIK.

Mora da bude dobro postavljen,prostran,svetao sa cistim i svezim vazduhom,odgovarajucom vlaznascu i bez promaje.
Tavanski prostor je po misljenu mnogih ,najbolje mesto za golubarnik,posto je uvek suv i sa dobrom ventilacijom.Omogucava pticama nesmetan izlazak na krov,postavljen je veoma visoko ... 
i pruza dobar pregled okoline,sto je vazno za pripitomljvanje,posebno mladih golubova letackih rasa.
Postoje specijalno opremljeni golubarnici razlicitih tipova,sa semama postavljnjaa i razmestanja.Neki su namenjeni postavljanuna ravnim krovovima solitera,drugi drukcijoj podlozi i visini ,u azvisnosti od specificne situacije svakog golubarnika.Golubarnici mogu biti izradjeni na pravim temeljima,ne nizim od 2,5 m, i imati jedan ili dva sprata.





Polozaj i raspored 
__________________



Golubarnik mora biti postavljen tako da njegova prednja strana (sa vratima ,prozorima i izletistima ) bude okrenuta ka jugu ili jugo-istoku.Suncevi zraci blagotvorno deluju na zdrvalje golubova posebno mladih.Prilikom gradnje ili kupovine golubarnika odgajivac treba da ima u vidu koju ce rasu gajiti i u kom obimu.Za jedan par golubova sitnih i srednjih rasa porebno je oko pola kubnog metra prostora,a za par krupne rase oko jedan kubni metar.Preporucljivo je da se u jednom odeljennju golubarnika drzi najvise 10 -15 parova iste rase ili nekoliko slicnih.
Pozeljno je da golubarnik ima 3 odeljenja ,posto je takva konstrukcija pogodna za odvojeno drzanje muzjaka i zenki u zimskom periodu.U vreme razmnozavanja ,obicno se u vece odeljenje smestmaticno jato,a u manje podmladak.Treci odeljak se uglavnom nalazi izmedju i sluzi za cuvanje zrnaste hrane,mineralai opreme.za ciscenje i odrzavanje golubarnika.Sve prostorije se mogu raporediti na jednom ili dva sprata.
Ako se golubarnik sastoji samo iz dva dela u vecem se u letnjem periodu drzi maticno jato,dok je u manjem podmladadak hrana i oprema ( u posebnim ormarima i sanducima ).Zimi se ova dva dela koriste za odvojeno drzanje muzjaka i zenki.
Visina plafona u golubarniku treba da bude od 1,8 do 2 metra,a povrsina prozora u srazmeri 1 :10 sa povrsimom poda.Korisno je imati elektricno osvetljenje.kako bi se regulisala duzina svetlosnog dana i u svakom trnutku kontrolisalo ponasanje goluba.
Najbolje je napraviti dupla vrata,spoljna od drveta i metala a unutrasnja resetkasta,sa zategnutom metalnom zicom.U letnjim mesecima,tokom dana,spoljma vrata se drze otvorena ,tako da kroz unutrasnja ulazi svez vazduh i svetlo.Kvalitet vazduha u golubarniku zavisi od ventilacije.Obicno se na visini od 10 do 15 cm, od poda,pravi mali resetkast otvor kroz koji ulazi svez vazduh,a na najvisem delu zida ili plafona drugi otvor kroz koji vazduh izlazi.Ventilacioni otvor ili prozori moraju imati vratasca kaja se zatvaraju kada je hladno.Dobra ventilacija je veoma znacajna u borbi protiv vlage,izuzetno stetne za golubove.Ne preporucuje se pravljenje prozora na suprotnim zidovima golubarnika,jer se tako stvara promaja.




UNTRASNJE UREDJENJE 
___________________



Golubarnik moze biti od cigle,drveta ili metala.
Ako je napravljen od cigala ,vala ga omalterisati (unutrasnje zidove i plafon ).
Drveni golubarnik s moze omalterisati ili obloziti sper plocom,odnosno lesonitom.
Metalni golubarnik iznutra mora biti oblozen prvo daskama a onda lesonitom ,sper plocom ili nekom drugim prikladnim materijalom.
Postoje golubarnici sa duplim zidovima.Ako se nalaze na tvanu sa metalnim krovom,preporucljivo je obloziti plafon nekim izolacionim materijalom kao sto je stiropor,posto se u toku leta previse zagreva,a zimi hladi.
temperatura u golubarniku zimi ne sme da padne ispod pet do sedam stepeni,dok leti ne treba da bude vise od 20 stepeni.
Po konstruisanju golubarnika treba voditi racuna o velicini prozora,vrata i izletista.obicno se ugradjuju vtara od 1,5 do 1,8 m i siroka 55 do 70 cm.
Velicina otvora za ulazak i zlazak golubaova(uzletiste)zavisi od rase-visina se krece od 10 do 25 cm, sirina od 10 do 20 cm.Dobro je u svakom odeljku golubarnika imati po dva otvora,a visina na kojoj su postavljeni zavisi od rase -uzletista za letace j na metar do metar i po od poda,dok je za ukrasne mesnate rase,koje slabo lete,obicno na visini od 15 do 20 cm.
Vrlo su prakticna regulaciona uzletista,pomocu kojih se kontrolise ulazak i izlazak goluba,posebno za pismonose i letacke rase.Na uzletistu se postavlja zicani granicnik,koji omogucuje pticama da udju u golubarnik( recimo,posle treninga),ali im ne dozvoljava da izadju ukoliko odgajivaca to ne zeli.!


GOLUBARNIK

Za uspješan uzgoj golubova, razmnožavanje i očuvanje zdravlja, veoma je značajn njihov prostor (GOLUBARNIK). Golubarnik mora da bude prostran, osvijetljen sa čistim i svježim vazduhom, odgovarajućom vlažnašću i bez promaje. Tavanski prostor je po mišljenju mnogih, najbolje mjesto za golubarnik, posto je uvek suh i sa dobrom ventilacijom. Omogućava pticama nesmetan izlazak na krov, postavljen je veoma visoko i pruža dobar pregled okoline, što je važno za pripitomljvanje, posebno mladih golubova letačkih rasa.

POLOŽAJ I RASPORED ​GOLUBARNIKA

Golubarnik mora biti postavljen tako da njegova prednja strana (sa vratima i prozorima) bude okrenuta ka jugu ili jugo-istoku. Sunčevi zraci blagotvorno djeluju na zdrvalje golubova posebno mladih. Prilikom gradnje ili kupovine golubarnika odgajivač treba da ima u vidu koju će rasu gajiti i u kom obimu. Za jedan par golubova sitnih i srednjih rasa potrebno je oko pola kubnog metra prostora, a za par krupne rase oko jedan kubni metar. Preporučljivo je da se u jednom odjeljenju golubarnika drži najviše 10-15 parova iste rase. Poželjno je da golubarnik ima 3 odjeljenja, pošto je takva konstrukcija pogodna za odvojeno držanje mužjaka i ženki u zimskom periodu. U vrijeme razmnožavanja, obično se u veće odjeljenje smješta matično jato, a u manje podmladak. Treći odjeljak se uglavnom nalazi između i služi za čuvanje zrnaste hrane, mineralai opreme za čišćenje i održavanje golubarnika. Sve prostorije se mogu rasporediti na jednom ili dva sprata. Ako se golubarnik sastoji samo iz dva dijela u većem se u ljetnjem periodu drži matično jato,dok je u manjem podmladadak. Zimi se ova dva dijela koriste za odvojeno držanje mužijaka i ženki. Visina plafona u golubarniku treba da bude od 1,7 do 2 metra, a površina prozora u srazmjeri 1 :10 sa površimom poda. Korisno je imati električno osvjetljenje kako bi se regulisala dužina svjetlosnog dana i u svakom trnutku kontrolisalo ponašanje goluba. Najbolje je napraviti dupla vrata, spoljnja od drveta i metala a unutrašnja rešetkasta, sa zategnutom metalnom žicom. U ljetnjim mjesecima, tokom dana,spoljnja vrata se drže otvorena , tako da kroz unutrašnja ulazi svjež vazduh i svjetlo. Od ventilacije zavisi kvalitet vazduha u golubarniku. Obično se na visini od 10 do 15 cm, od poda, pravi mali režetkast otvor kroz koji ulazi svjež vazduh, a na najvižem dijelu zida ili plafona drugi otvor kroz koji vazduh izlazi.Ventilacioni otvor ili prozori moraju imati vratica kaja se zatvaraju kada je hladno.Dobra ventilacija je veoma značajna u borbi protiv vlage, izuzetno štetne za golubove. Ne preporučuje se pravljenje prozora na suprotnim zidovima golubarnika, jer se tako stvara promaha.

UNTRAŠNJE UREĐENJE

Golubarnik može biti od cigle, drveta ili metala. Ako je napravljen od cigala, treba ga omalterisati. Drveni golubarnik se može omalterisati ili obložiti šper-pločom. Metalni golubarnik iznutra mora biti obložen prvo daskama a onda lesonitom, šper-pločom ili nekom drugim prikladnim materijalom. Postoje golubarnici sa duplim zidovima. Ako se nalaze na tavanu sa metalnim krovom,preporučljivo je obložiti plafon nekim izolacionim materijalom kao sto je stiropor, pošto se u toku ljeta previše zagrijava, a zimi hladi. Temperatura u golubarniku zimi ne smije da padne ispod pet do sedam stepeni, dok ljeti ne treba da bude više od 20 stepeni. Po konstruisanju golubarnika treba voditi računa o veličini prozora, vrata i izletišta. Obično se ugrađuju vtara od 1,5 do 1,8 m i široka 55 do 70 cm. Veličina otvora za ulazak i izlazak golubaova (uzletište) zavisi od rase-visina se kreće od 10 do 25 cm, širina od 10 do 20 cm. Dobro je u svakom odjeljku golubarnika imati po dva otvora,a visina na kojoj su postavljeni zavisi od rase  (uzletišta za letače je na metar do metar i po od poda, dok je za ukrasne mesnate rase, koje slabo lete, obično na visini od 15 do 20 cm). Vrlo su praktična regulaciona uzletišta, pomoću kojih se kontroliše ulazak i izlazak goluba, posebno za pismonoše i letačke rase. Na uzletištu se postavlja žičani granižnik, koji omogućuje pticama da uđu u golubarnik (recimo, poslije treninga), ali im ne dozvoljava da izadju ukoliko odgajivač to ne želi.

Коментари

Постави коментар